Gaziantep’te buluşuyoruz

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Medya Mükemmellik Ödülleri radyo ve televizyon kuruluşlarına, Türkiye sosyal politikaları ve toplumsal gelişme için yayınlarında sağladıkları katkı nedeniyle verilen onursal bir ödüldür.

Bilindiği üzere, medya kuruluşları ve çalışanları, kamusal alanda gerçekleştirdikleri faaliyetleri nedeniyle, ortak akıl, kültür ve beşeri ilişkilerin yaşamasında, toplumsal gelişmenin sağlanmasında büyük önem taşır. Yayınladıkları içeriklerle ortak bilincinin gelişimini destekler, adaletli, onurlu ve saygın toplum ilişkilerinin gelişimini pekiştirir, adeta eğitici bir rol üstlenerek bir ülkenin sosyal politikalarının sahiplenilmesinde önemli rol alırlar.

Medya yayınlarında sunmuş olduğu içerikleriyle ve gerçekleştirdiği faaliyetleriyle mükemmelleştiği, sosyal gelişmişliği sağlayacak konularda duyarlı olduğu taktirde, ülkenin sosyal politikaları için de önemli düzeyde katkı sağlamış olmaktadır.

Radyo ve televizyon yayıncı kuruluşlarımızın sosyal gelişmişliğe katkı sunmalarını özendirmek amacıyla Medya Mükemmellik Ödülü ile yayıncı kuruluşlarımızın onurlandırılması etkinliğin amacını oluşturuyor.

Medya Mükemmellik Ödülleri için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yerel, bölgesel, ulusal ve dijital olmak üzere bir yayın lisansı alarak faaliyet gösteren radyo ve televizyon kuruluşları başvurabilir.

www.medyamukemmellik.com web adresi üzerinde yer alan “Ödül İçin Kayıt Ol” sekmesi üzerinden yönleneceğiniz başvuru formu ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Radyo ve televizyon yayıncı kuruluşları, lisans türleri kapsamında başvuru yapabilirler. Başvuru formu üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz doldurmanız büyük önem taşır.

Radyo ve televizyon yayıncı kuruluşları aşağıda yer alan dallarda başvuru yapabilir:

Haber Programları

Haber Programı, Haber Bülteni, Ekonomi Bülteni, Hava ve Yol Durumu, Spor Bültenleri.

Drama Programları

Dizi Film ve Yayınlar.

Müzik ve Eğlence Programları

Magazin Programları, Eğlence Programları, Müzik Programları, Beceri ve Direnç Yarışma Programları, Show Programları, Talk-Show Programları, Kuşak Programları.

Eğitim ve Kültür Programları

Bilgi-Beceri Programları, Dini Eğitim Programları, Sağlık Programları, Belgesel Programlar, Bilgi-Kültür Yarışmaları, Kültür ve Sanat Programları, Yaşam Tarzı Programları, Gezi Programları, Spor Karşılaşmaları

Çocuk Programları

Okul Öncesi Çocuk Programları, Çizgi ve Animasyon Filmler, Çocuk Eğitim, Çocuk Aktivite, Çocuğa Yönelik Drama, Çocuk Haber, Çocuk Yarışma Programları)

Ödül için yalnızca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından onaylanmış yayın lisansı olan yayıncı kuruluşlar başvurabilir.

Başvuru yayıncı kuruluşun, konuyla ilgili yetkilisi tarafından gerçekleşmelidir.

Başvurulacak eserler, bir önceki yıl içerisinde yayınlanmış eserlerden oluşmak zorundadır.

Başvuru konusu eserlerle ilgili olarak, toplum ahlakı ve değerlerine dikkat edilmeli, yasalar, RTÜK kanunu, yönetmelik ve kararlarının bağlayıcı olduğu unutulmamalıdır. Başvurusu yapılan radyo ve televizyon programlarının başvuruya uygunluğu öncelikle bu bakımdan incelenecek ve uygun bulunan adaylar kabul edileceklerdir.

Başvuru yapacak adaylar aşağıda yer alan Sosyal Politika konularında başvurabilirler:

Ailenin Desteklenmesi

Çocukların Korunması

Toplumsal Şiddetle Mücadele

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Bağımlılıkla Mücadele

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Fırsat Eşitliği

Halk Sağlığının Geliştirilmesi

Kimsesizlerin Korunması

Yoksunlukla Mücadele

Engelsiz Yaşam

Eserleri www.medyamukemmellik.com web adresi üzerinden giriş yaparak https://medyamukemmellik.com/odul-basvuru/ linki üzerinden ilerleyerek başvuru bölümüne ulaşabilirsiniz.

Başvuru bölümünde adımları takip ederek, eser yükleme bölümünden eserleri yükleyebilirsiniz.

Radyo kuruluşları için ses, televizyon kuruluşları için görüntü-ses yüklemesi amacıyla verilen formatlardan birini kullanarak yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Evet var.

Başvurular medyamukemmellik.com web adresi üzerinden gerçekleştirilecektir. Aday radyo ve televizyon kuruluşları, programların başvuru konusuyla ilgili kısmını en fazla 5 dk içerecek şekilde, web sitesinde başvuru için belirtilen yükleme formatına göre yükleyecektir. Bunun dışında yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Aday gösterilen eserleri, YÖK tarafından tanınan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştiren üniversitelerin İletişim Fakülteleri’nde yer alan öğretim üyelerinden oluşan bir Seçici Kurul değerlendirecektir.

Seçici kurul üyeleri, medyamukemmellik.com web adresi üzerinden kendilerine tanınan üye girişi ile giriş yaparak, açıklanmış olan tarihlerde her bir eser için puan verirler. Puanlar 100 üzerinden verilir.

0-49 Arası Puan Zayıf

50-69 Arası Puan Orta

70-89 Arası Puan İyi

90-100 Arası Puan Mükemmel

olarak nitelendirilir. Her bir seçici kurul üyesi gizli ve kişisel olarak, her bir eser için notlarını verirler. Her eserin not toplamı üzerinden sıralama oluşur. En yüksek notu alan eser birinci olurken sırasıyla diğer eserler takip eder.

Başvuru ve eserlerin değerlendirime takvimi aşağıdaki şekildedir:

 

Başvuru Başlangıç Tarihi                   : 15 Ocak 2020

Son Katılım Tarihi                               : 28 Şubat 2020

Başvuru Yapılabilecek Eserler          : 2019 Yılında Yayınlanmış Eserler

Seçici Kurul Değerlendirme              : 1 Mart-15 Mart 2020

Finalistlerin Açıklanması                   : 18 Mart 2020

Ödül Töreni                                           : 2 Nisan 2020

Evet. Yayıncı kuruluşlar, aynı dalda ya da sosyal politika konusunda birden fazla eserle başvuru yapabilir.

Evet. Bir eser birden fazla sosyal politika konusu için aday gösterilebilir.

Yayıncı kuruluşun kurumsal bilgisi dışında, başvuru konusu programlarla ilgili olarak programın türüne göre, yapımcısı, yönetmeni varsa sunucu ve oyuncular ile program ekibinin bilgileri başvuru formunda paylaşılmalıdır.